Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility
top of page

מהפכת רפואת השיניים הדיגיטלית

מאמר של Lee Culp ב Compendium תורגם ונערך ע״י צבי צ׳אקיר. 

רפואת שיניים דיגיטלית, הביאה למהפכה של ממש באיכות טיפולי השיניים המשקמים. טכנולוגיית הקאד קאם המשפרת מאד את איכות השיקומים, נשענת על שיפור התקשורת בין הרופא והטכנאי ומשפרת בסופו של דבר את תוצאות השיקום. 

לאורך השנים, מגמות וטכניקות משקמות שונות ברפואת שיניים, באו ונעלמו. התפתחויות מסוימות שינו את פני רפואת השיניים המשקמת, בעוד שאחרות נעלמו. הרעיון של רפואת שיניים דיגיטלית הוא מושג שהתחיל בקטן אך עלה בהדרגה וממשיך במומנטום. נראה כי גבולותיה נעשו אינסופיים. יחד עם זאת, טכנולוגיות חדשות ברפואת שיניים יכולות להצליח רק אם הן משולבות בהבנה מלאה של רפואת השיניים המקיפה. אמנם טכנולוגיות וכלים מיחשוביים חדשים יכולים לייעל את זרימת העבודה במרפאה ובמעבדה, הם פחות עתירי עבודה ומדויקים יותר, אך יחד עם זאת, הם לא יכולים להחליף את הלימודים, את הניסיון המעשי ואת השיפוט הקליני והטכני של הרופא אלא רק לייעלם ולהשלימם. 

הגורם המרגש ביותר ביחס לטכנולוגיות הדיגיטליות החדשות הללו, הוא לא רק ביישומים הפוטנציאליים שלהם המונחים ע״י אנשי מקצוע בתחום רפואת השיניים. ההתרגשות נעוצה בעובדה שיישומים אלו פותחו למעשה רק בשנים האחרונות. בפרק זמן קצר יחסית, הטכנולוגיה הדיגיטלית הביאה למהפכה של ממש באיכות טיפולי השיניים.

בהתבסס על טכנולוגיה שאומצה מתעופה וחלל / רכב ואפילו מתעשיית ייצור השעונים, טכנולוגיית ה CAD/CAM מתקבלת היטב ברפואת שיניים משקמת בזכות המהירות, הדיוק והיעילות שלה, בכל סוגי העבודות ללא יוצא מהכלל. והתוצאה, שחזורים חזקים יותר, אסתטיים יותר ומתאימים יותר מהשחזורים  שיוצרו בשיטות המסורתיות. יחד עם נתונים המיובאים מסריקות סיטי ממוחשבות, חלה התקדמות מהפכנית באבחון ובתכנון השתלים ובתכנון הטיפול, והם מעניקים לרופא המשקם ולטכנאי, אופק מורחב של אפשרויות.

פתיחת ערוצי תקשורת

הבסיס לכל הצלחה לטווח הארוך ברפואת שיניים משחזרת, הוא תוכנית אבחון וטיפול מקיפה. היכולת לייצר תצוגה מקדימה של המקרים מתחילתם ועד סופם ולתקשר ולאבחן יחד עם מומחים אחרים באמצעות העולם הווירטואלי, היא הכוח האמיתי והיכולת המהפכנית של רפואת השיניים הדיגיטלית. כיום קיימות תוכנות עיצוב מצוינות המאפשרות לרופאי שיניים, למומחים, לטכנאים ואפילו למטופלים לתקשר וליצור מספר עיצובי שיניים, קדמיות למשל, המבוססים על פרמטרים תפקודיים-אסטטיים, כמו גם על רצון המטופלים.

עם כל כך הרבה טכנולוגיות חדשות והגברת הדרישה של המטופלים לשיקום אסתטי ותפקודי יותר, רפואת השיניים החדישה של ימינו, דורשת תקשורת טובה בין כל חברי הצוות המשקם, כולל הטכנאי, ובמידת הצורך כירורג ואורתודונט, לתכנון ואימות מלא של כל שלב טיפולי. עם תשומת לב של כל אחד מחברי הצוות המשקם, מובטחת הצלחה על בסיס אחריות משותפת.

הטיפול הדיגיטלי

הופעתן של מערכות הקאד קאם ושילובן עם סריקות הסיטי התלת מימדיות, מספקות כיום לרופאי שיניים ומומחים, תצוגות שלמות של כל מבני הפה והלסתות, ומקנות למקצוע רפואת השיניים את המידע האבחוני היסודי ביותר הקיים למגוון של כל סוגי הטיפולים. זה כולל מיקום השתל, אבחון וטיפול במפרק (TMJ) וכן יצירת שיקום אסתטי ותפקודי על בסיס אבחון ותכנון טיפול מדויק יותר, ובתורו תוצאות טיפול צפויות יותר. שילוב נתונים ברזולוציה גבוהה, הנרכשים מסריקה אינטראוארלית, יחד עם שפע מידע המוצע על ידי סריקת סיטי, מאפשרים לאנשי מקצוע בתחום, ליצור טיפול דיגיטלי אמיתי. שילוב זה של מערכי נתונים יחד עם יכולות העיצוב של תוכנות עדכניות, כולל עיצוב החיוך, מעניק ייצוג מדויק ווירטואלי וכך רופאי שיניים יכולים לקבל תצוגה מקדימה ואף לבחון אפשרויות טיפול שונות לשיפור הטיפול, תוך שילוב נתונים לפיתוח תוכנית טיפול נאותה, וזאת ע״מ ליצור פתרונות שיכללו את כל ההיבטים התפקודיים-אסטטיים של שיקום הפה.

עם התקדמות רפואת השיניים בכיוון הדיגיטלי, שילוב מוצלח של מיחשוב וטכנולוגיה חדשה ימשיך לספק שיטות ייצור ותקשורת יעילות יותר, ובמקביל יאפשר לרופא השיניים ולטכנאי, לשמור על היצירתיות והאמנות האישית שלהם. שיתוף פעולה ויחסי עבודה הדוקים בין צוות רופאי השיניים / טכנאים יגבירו את השימוש בטכנולוגיה החדשה. השימוש בטכנולוגיה זו, בהתבסס על סריקות אינטראאורליות יחד עם ההתפתחות מעיצוב "ידני" לעיצוב "דיגיטלי", כמו גם התפתחות ושיפור החומרים, זו בעצם המהפכה הדיגיטלית הדנטלית המתרחשת לנגד עינינו.

סיכום

רפואת שיניים דיגיטלית, טכנולוגיית וציוד CAD/CAM וצוות רפואת השיניים הדיגיטאלית מייצגים דרך חדשה לאבחון, תכנון, טיפול ויצירת שיקום אסתטי פונקציונאלי ללמטופלים באופן מדויק ויעיל יותר. רפואת שיניים של CAD/CAM תשפר את יחסי רופא השינייים והמטופלים  עוד יותר, כאשר הם עוברים יחד לעידן הדיגיטלי.

bottom of page